Department Committees

2017-2018 English Department Committees (7/26/17)

(All standing committee terms are three years except for staff and lecturers who hold one-year terms)

English Advisory Committee
Name Year
Robert Kohls 2020
Sugie Goen-Salter (Chair) 2019
Geoffrey Green  2018
Lawrence Hanley  2019
Loretta Stec  2019
John Holland  2018
Maureen Fitzgerald 2018

Ex-officio: L. Heyer, CMS; D. Olsher, TESOL; W. Christmas, Lit; T. Lockhart, Comp.; J. Lederer, Ling.; J. Gilligan (F16), English Ed; Neil Lindeman, TPW


Events Committee
Name Year
Geoffrey Green 2018
Kitty Quinn-Friel   2018
Emma Remick (co-chair) 2018
Mark Roberge (co-chair)  2018
Ruby Hernandez-Frischer 2018
Kirsten Hilbert  2018


Faculty Support and Mentoring Committee
Name Year
Esther Chan 2018
Jenny Lederer 2018
Neil Lindeman   2018
Lynn Motai (co-chair) 2018
Martha Rusk  2018
Maricel Santo (co-chair)  2018
Michael Shannon  2018


Lecturer Hiring, Appointments and Evaluation Committee
Name Year
Sarita Cannon 2019
Bill Christmas   
Larry Hanley 2019
Neil Lindeman   
Jennifer Trainor (co-chair) 2018
Paul Morris  
David Olsher (co-chair)  


Nominations and Elections Committee
Name Year
Michelle Weiss 2018
Wai-Leung Kwok  2018
David Olsher (chair) 2019
Jennifer Trainor  2019


Retention Committee
Name Year
Sara Hackenberg 2018
Maricel Santos 2018
Priyanvada Abeywickrama 2020


Students and Alumni Committee
Name Year
Priyanvada Abeywickrama  2018
Mark Roberge 2018
Summer Star (chair) 2018

Still needed:  1 grad student, 1 undergrad, 1 alum


Tenure and Promotions Committee
Name Year
Mark Roberge   2019
Meg Schoerke 2019
Larry Hanley 2018
Jennifer Trainor (chair) 2018


Tenure-Track Hiring Committee
Name Year
Jennifer Trainor   2018
David Olsher 2018
Neil Lindeman 2020
Jen Mylander 2018

Ex-officio: S. Goen-Salter


English Curriculum Committee
Name Year
Kathleen DeGuzman 2020
Angela Jones 2020
Sarita Cannon (chair) 2019
Jennifer Mylander 2018
Meg Schoerke  2018
Summer Star    2019

Ex-officio: L. Heyer, CMS D. Olsher, TESOL; P. Morris,Eng. Ed.; W. Christmas, Lit; T. Lockhart, Comp; J. Lederer, Ling.


Program Coordinators
Name Program
Jennifer Trainor Composition
Mark Roberge Graduate Composition
Bill Christmas Literature
Julie Paulson Graduate Literature
Paul Morris Education
Priya Abeywickrama CMS 
Lisa Heyer CMS
David Olsher  TESOL
Jenny Lederer Linguistics
Tara Lockhart (Sp only) 1st and 2nd Year Composition
James Warren Boyd ETC Coordinator
Priya Abeywickrama CMSPT
Neil Lindeman TPW


CMS Committee
Priya Abeywickrama
Barbara Cooper
Lisa Heyer
Lyn Motai
Eva Opalka  
Mary Warden   


Graduate Literature Curriculum Committee
Julie Paulson (chair)
Geoffrey Green
Sara Hackenberg
Gitanjali Shahani   
Lynn Wardley

Student Representatives: TBD

Ex-officio:  W. Christmas, Lit.


TESOL Committee
Priya Abeywickrama
Robert Kohls
David Olsher
Maricel Santos


University Committee for Written English Proficiency (Academic Senate)
Name Position
Paul Morris English Education
Priyanvada Abeywickrama CMS
Jennifer Trainor Composition Cooridnator's Designee